Fifth Sydney Spring International Festival of New Music & Visual Arts

Program Page

5TH SYDNEY SPRING International Festival of New Music


P R O G R A M

1. THE HUNTER ORCHESTRA WITH ROGER WOODWARD
Conductor Roland Peelman

Soloists   Jane Edwards (soprano)  Roger Woodward (piano)

Karol Szymanowski Litany to the Virgin Mary op.59 (1933) AP
Larry Sitsky Piano Concerto (1991)           WP
Bela Bartók Piano Concerto No.2 (1931)
Stephen Cronin Cries & Whispers (1993)


2. EXOTICA SUITE, THE DAVID CHESWORTH ENSEMBLE

David Chesworth (artistic director, keyboards)
Simon Myers (bass trombone)
Helen Mountfort (cello)
Hope Csutoros (violin)
John Clark (orchestral and exotic percussion)
John McAll (piano and keyboards)
Xenia Hansiak (vibes and marimba)
Bill McDonald (bass)
Michael Hewes (sound designer/mixer)

David Chesworth The Exotica Suite (1994) WP
Carl Orff Schulwerk : Musik für Kinder (1930)
Gavin Bryars The Old Tower of Löbenicht (1991) AP
David Chesworth The Lacuna Suite  (1993)


3.  JUDY BAILEY WITH SANDY EVANS

Judy Bailey (piano) Sandy Evans (saxophone)
With Nova String Quartet

Judy Bailey You’re an Instrument (1994)
How Long is a Piece of String (1995)
Kaleidoscope  (1993)
Spring Song (1994) WP


4. THE AUSTRALIA ENSEMBLE – The Vienna Concert

Resident at the University of New South Wales

Dene Olding (violin)  Dimity Hall (violin)
Irina Morozova (viola)  Julian Smiles (cello)
Geoffrey Collins (flute) David Bollard (piano)
Alan Vivien (clarinet)

Wolfgang Amadeus Mozart Clarinet Quintet (1790)
Larry Sitsky Samsara (1993)
Ernest Bloch Piano Quintet No.1  (1921/23)


5.  SITSKY AT SIXTY
In celebration of Larry Sitsky’s 60th Birthday

Soloists:  Laura Chislett (flutes)
Larry Sitsky (piano)
Simon Tedeschi (piano)

Sitsky The Fourteen Days of Bardo Thödll
Sonatina Formalis (1960)
Fantasy No.8 on DBAS  (1990)
Nikolai Roslavets Sonata No.2 (1915) AP
Arthur Lourié Syntheses  (1915) AP
Alexander Mosolov           Sonata No.1 (1915) AP


6.  VIRTUOSO ARTAUDE
Pierre-Yves Artaud, flute

In association with the Alliance Française de Sydney and with the support of the Association Française d’Action Artistique

Yoshihisa Taira Cadenza I  (1980)
Alain Bancquart Grande M
Ahmed Essyad Tamda (1985)
Gerard Brophy Nymphe-Echo-Morphologique  (1989)
Pierre-Yves Artaud Eole (1993)
Horatiu Radulescu Where Beyond (1984)
John Cage Ryoanji (1984)


7.  PAUL GRABOWSKY TRIO supported by the catholics

Paul Grabowsky Trio:
Paul Grabowsky (piano)
Allan Browne (drums)
Gary Costello (double bass)

The catholics:
Lloyd Swanton (bass)
Sandy Evans (saxophone)
James Greening (trombone)
Sammila Sithole (percussion)
Dave Brewer (guitar)
Michel Rose (pedal steel guitar)
Toby Hall (drums)

New works.


8.  MIKE NOCK/MARK SIMMONDS FREEBOPPERS

Mike Nock, piano

Simon Barker (drums)
Steve Elphick (bass)
Mark Simmonds (tenor saxophone)
Scott Tinkler (trumpet)

Works include premiere of Implementation for a Piano by Mike Nock.


9.  CHARLIE CHAN “The adventures of…….”
Supported by The Lab

The Lab: Warwick Factor (bass guitar and vocals), Paul Mac (keyboards)
Yolanda (vocals)

Works include:

Charlie Chann A Grave of a Dolphin (1993)
Transformation I (1993)


10.  AMADINDA I -  from Hungary

Amadina is:
Károly Bojtos percussion
Aurél Holló           percussion
Zoltán Rácz percussion
Zoltán Váczi percussion

John Cage (1912-92)           Four 4 (1991) AP


11.  AMADINDA II Art Gallery of NSW
Amadinda, with Daryl Pratt and Vanessa Tomlinson, percussion

Traditional African Music from Zimbabwe

Lukas Ligeti Pattern Transformation
John Cage Credo in US (1942)
István Martá Doll’s House Story (1983)
Iannis Xenakis Persephassa  (1969)

Traditional African Music from Uganda
Traditional African Music from Ghana

Aurél Hollé Zen Gardens
Lászlo Sáry Pebble Playing in a Pot (1978)
John Cage Third Construction (1970)


12.  ABC YOUNG PERFORMER OF THE YEAR
In association with ABC Classic FM

Celebratory performance by the Award winner

Guest artist/award winner:
Elowyn Leonard (clarinet)

Accompanist
Jeanelle Corrigan, piano

Francis Poulenc Sonata for Clarinet & Piano (1962)
Olivier Messaien L’Abîme des Oiseaux (1940)
Claude Debussy Première Rhapsodie (1910)
Karl Maria Weber Grand Duo Concertante  (1817)


13. EURO CONCERT

Pierre-Yves Artaud   (flute)
Roger Woodward     (piano)

James Dillon Sgothan (1984)
Ada Gentile pour Pierre-Yves (1987)           AP
Günther Steincke Kaum einen Hauch  (1991) AP
Luis de Pablo Melisma Furioso  (1990)           AP
Anne Boyd Goldfish through Summer Rain  (1978)
Usko Merilainen La flûte, un miroir de l’eau (1984)
Yoshihisa Taira Filigrane No.1 (1994) AP
Horatiu radulesco Fourth Piano Sonata Op.92 AP
(1993) Like a Well… Older than God…
Claude Debussy L’isle Joyeuse (1904)


Three Workshops
Associated with the artists’ performances, within one day of their concert.

Amadinda percussion masterclass
Pierre-Yves Artaud flute masterclass – Sydney and Newcastle
Roger Woodward piano masterclass


Art & Sculpture Exhibition

Works by Australian artists and sculptors on the theme of music will be on display on 15 October.
Arranged by Mike Van Nierkerk.

 

Acknowledgements 1

Acknowledgements 2

Acknowledgements 3

Page 1 of 1 pages for this article



“flawless rendition of Tchaikovsky”  China Daily, Beijing 1990